x تبلیغات
خبر

فواید خوشبو کننده بدن در مقایسه با ضد تعریق ها‌

اینکه به علت شرایط بد آب و هوایی و یا فعالیت‌های بدنی، زیاد عرق کنیم امری است طبیعی که برای همه‌ی ما اتفاق افتاده است. شاید خود عرق کردن بدن مسئله حادی نباشد ولی بوی بد عرق بدن واقعا آزار دهنده است. اما راه کار چیست؟ در این مقاله به بررسی فواید خوشبو کننده بدن در مقایسه با محصولات ضد تعریق می‌پردازیم و پس از بررسی عوامل تعریق بدن، راه‌کارهای حل معظل بوی بد بدن را نیز تشریح خواهیم داد.

بررسی عوامل تعریق بدن

عرق کردن واکنش طبیعی بدن در برابر گرما برای کاهش دمای بدن است. تا این جای کار مسئله‌ای نیست و این امر یک موضوع کاملا نرمال است.

اما همین مسئله در زمان‌هایی که نیاز به آراستگی و بوی مطبوع بدن حس می‌شود، مسئله‌ای مهم و بسیار حیاتی است. به عنوان مثال بعد از یک روز کاری سخت یا طی مسافتی طولانی برای شما یک قرار مصاحبه و یا جلسه کاری تنظیم شود.

در مواقعی که بدن شما عرق کرده و از بوی عرق خود نگران هستید، نه تنها خودتان بلکه به احتمال قوی دیگران هم دچار ناراحتی و مشکل خواهند شد، که این یک مسئله بسیار ناراحت کننده و خجالت آور است و لطمه بدی به اعتماد به نفس شما وارد خواهد شد.

راه‌کارهای رفع بوی بد عرق بدن

مسلما پس از توضیحات بالا، به دنبال محصولی برای رفع این معضل خواهید بود. راه حل این مشکل در محصولاتی که با نام خوشبو کننده بدن و ضد تعریق‌ از آن‌ها نام برده می‌شود، می‌باشد.

توجه به این مسئله هم بسیار مهم است که استفاده از هر محصول در کنار فوایدی که دارد مسلما مضراتی را هم ممکن است به همراه داشته باشد.

در ادامه‌ی این مطلب به صورت دقیق‌تری به بررسی فواید خوشبو کننده بدن در قیاس با ضد تعریق‌ها خواهیم پرداخت.

در نهایت شما خواهید دانست که کدام محصول فوق برای بدن شما مناسب‌تر وسالم‌تر است و به این ترتیب انتخابی مناسب و بهتر برای رفع معضل بوی بدن خواهید داشت.

تفاوت خوشبو کننده بدن با ضد تعریق‌ ها از نظر کارکرد

محصولات خوشبو کننده بدن و ضد تعریق‌ها، با ۲ مکانیزم متفاوت باعث کاهش عرق بدن می‌شوند. ضد تعریق‌ها با کاهش و جلوگیری کردن از عرق کردن بدن و خوشبو کننده بدن با افزایش خاصیت اسیدی پوست این عمل را انجام می‌دهند.

سازمان جهانی غذا و دارو (FDA)، خوشبو کننده بدن را زیرمجموعه‌ی محصولات آرایشی و بهداشتی (محصولاتی که باعث زیبایی و تمیزی می‌شوند) و ضد تعریق‌ها را به عنوان دارو (محصولاتی برای درمان و یا جلوگیری از بیماری‌ها و یا نتیجه واکنش بدن) در نظر گرفته است.

تفاوت و ساختار شیمیایی خوشبو کننده بدن و ضد تعریق ‌ها

ساختار شیمیایی خوشبو کننده بدن

فرمول خوشبو کننده بدن به گونه‌ای است که مانع از بوی بد عرق بدن می‌شود؛ اما ضد تعریق‌ها این‌گونه نیستند. محصولات خوشبو کننده بدن عموما بر پایه‌ی الکل هستند و با استفاده از آن‌ها پوست بدن خاصیت اسیدیته پیدا می‌کند؛ و این عمل باعث می‌شود که باکتری‌های کمتری اطراف پوست شما جذب شوند.

ساختار شیمیایی ضد تعریق ها

مواد فعال موجود در ضد تعریق ها معمولا بر پایه‌ی ترکیبات آلومینیوم دار هستند تا منافذ عرق را به‌صورت موقتی مسدود کنند. لذا ضد تعریق ها با بستن موقتی منافذ پوست شما باعث عرق کردن کمتر بدن می‌گردند.

فواید خوشبو کننده بدن و ضد تعریق ها

دو دلیل اصلی برای مصرف خوشبو کننده و ضد تعریق وجود دارد:

  • رطوبت:

عرق کردن مکانیزمی سرمایشی است که گرمای مازاد بدن را پایین می‌آورد. قسمت زیر بغل دارای تراکم بیشتری از غدد عرق نسبت به سایر نواحی بدن است. بعضی از افراد آرزو دارند که ای کاش هیچ‌وقت عرق نمی‌کردند؛ دلیل آن هم مشخص است.

زیرا عرق زیر بغل باعث خیس شدن لباس، بوی نامطبوع و سایر مشکلات می‌شود. اما این را هم باید در نظر گرفت که جلوگیری از این فرایند، باعث اختلال در سیستم بدن می‌شود و ممکن است مشکلاتی را در آینده برای ما فراهم آورد.

  • بو:

عرق بدن شما به خودی خود بوی تیز و نامطبوعی ندارد. دلیل این بوی زننده باکتری‌های موجود بر روی پوست است که با تجزیه عرق باعث بوی بد آن می‌شوند. گرمای زیر بغل شما مکانی ایده‌آل برای این باکتری‌ها جهت رشد و تکثیر می‌باشد.

رابطه بین سرطان سینه و ضد تعریق ها

ترکیبات بر پایه‌ی آلومینیوم موجود در ضد تعریق ها و مواد فعال موجود در آن‌ها با بستن منافذ پوست مانع از خارج شدن عرق از سطح بدن می‌شوند.

نگرانی‌ای که در این رابطه وجود دارد این است که اگر پوست این ترکیبات آلومینوم دار را جذب کند، می‌تواند بر روی گیرنده‌های استروژن سلول‌های سینه تاثیر بگذارد.

البته این را هم نیز باید ذکر کرد که تا به امروز گزارشی مبنی بر این‌گونه سرطان ناشی از استفاده از ضد تعریق ها وجود نداشته است و این موضوع صرفاً یک فرضیه است که برای اثبات آن نیاز به آزمایش و زمان بیشتری می‌باشد.

نتیجه گیری

خوب تا اینجا با نحوه‌ی کار هر کدام از محصولات آشنا شدید. در نهایت این تصمیم شماست که با توجه به نیازتان اقدام به انتخاب محصول مورد نظر کنید.

به عنوان پیشنهاد از آنجایی که ضد تعریق ها ریسک مصرف بالاتری نسبت به خوشبو کننده بدن دارند، لذا سعی کنید بیشتر از محصولات خوشبو کننده بدن استفاده کنید؛ مگر در شرایطی خاص که مجبور به استفاده از ضد تعریق ها شوید.

 

اما خلاصه‌ای از آنچه که در مقاله گفته‌ایم عبارت است از:

۱. ضد تعریق ها و خوشبو کننده های بدن با روش‌های مختلف باعث کاهش عرق بدن می‌شوند.

۲. ضد تعریق ها، عرق کردن بدن را با بستن موقتی منافذ پوست، کاهش داده و خوشبو کننده های بدن با افزایش خاصیت اسیدیته پوست باعث کاهش بوی بد عرق می‌شوند.

و نهایتا پیشنهاد ما استفاده از محصول خوشبو کننده بدن عطرینه است که علاوه بر فواید ذکر شده در این مطلب، دارای بوی مطبوع و رایحه‌ای ماندگار است که حس خوب و سرزندگی را به شما هدیه خواهد داد.

راهنمای خرید ۲۰ مدل روغن تقویت کننده ناخن [کیفیت عالی]

راهنمای خرید ۲۰ مدل روغن تقویت کننده ناخن [کیفیت عالی]

بهترین تقویت کننده ناخن | معرفی داروی تقویت ناخن باکیفیت

 

روغن تقویت کننده ناخن محصولی است که عموماً از مواد تقویت کننده، مرطوب کننده و استحکام بخش تشکیل شده و استفاده از آن سبب تقویت ناخن و افزایش انعطاف پذیری و استحکام آن می‌شود. روغن تقویت کننده ناخن که به نظر بسیاری از خانم‌ها داروی تقویت ناخن محسوب می‌شود، از طریق مرطوب کردن کوتیکول اطراف ناخن سبب حفظ زیبایی، شفافیت و براقیت ناخن‌ها می‌شود.

در ادامه‌ی این مقاله تلاش خواهیم کرد درباره این محصول به شما اطلاعات مفیدی را ارائه دهیم و در پایان نیز به معرفی بهترین مدل‌های آن خواهیم پرداخت.

روغن و محلول تقویت کننده ناخن با کیفیت و مناسب باید حتما به صورت کاملاً طبیعی تولید شده باشد و اثر نرم کنندگی و مرطوب کنندگی در سطح ناخن را تا حد بالایی حفظ کند. علاوه بر این محصول فوق باید حاوی کمپلکس تقویت کننده و مرطوب کننده روغن‌ها و گیاهانی مثل بادام شیرین، گل گاوزبان، جوجوبا و دانه انگور باشد که اثرات مفیدی را روی ناخن اعمال می‌کند.

دلایل استفاده از روغن تقویت کننده ناخن:

دلیل استفاده از روغن تقویت کننده ناخن کاملا مشخص است. با کمک گرفتن از این محصولات می‌توانیم عواملی را که باعث شکنندگی، ماتی و آسیب پذیر شدن ناخن می‌شوند را کاهش دهیم. در نتیجه استفاده از محلول تقویت کننده ناخن مناسب و با کیفیت کمک شایانی به بهبود ناخن‌های شما خواهد کرد.

اما اینکه چه عواملی باعث آسیب رساندن به ناخن‌ها می‌شوند را در ادامه بررسی خواهیم کرد:

  • استفاده‌ی طولانی مدت و یا مکرر از فرآورده‌های شوینده و پاک کننده
  • مرطوب کردن دائمی ناخن‌ها
  • انجام دادن مانیکورهای نامناسب و غیر استاندارد
  • استفاده‌ی زیاد از لاک ناخن و حلال‌های پاک کننده‌ی آن
  • کمبود برخی از ویتامین‌ها مانند ویتامین A و مواد معدنی نظیر روی (Zn)
  • وجود برخی بیماری‌های پوستی در افراد
  • صدمات و آسیب‌های وارده به ناخن و کوتیکول اطراف آن
  • جویدن ناخن (که عموما دیده می‌شود)

ایجاد خطوط و فرو رفتگی‌های روی ناخن و همچنین لایه لایه شدن لبه آزاد آن از دیگر عوارض عدم رسیدگی درست به ناخن محسوب می‌شود. کاهش رطوبت و خشک شدن کوتیکول سبب آسیب پذیرتر شدن آن نسبت به صدمات وارده گردیده و احتمال ابتلا به عفونت‌ها را نیز افزایش می‌دهد.

 

مزایای مصرف زرشک + راهنمای خرید زرشک مرغوب

زرشک (Barberry) بوته‌ای است بومی در اروپا، آسیا، خاورمیانه و شمال آفریقا که در بسیاری از مناطق آمریکای شمالی نیز برداشت می‌شود. این گیاه به مبارزه با عفونت‌ها، کنترل قندخون و موارد دیگر کمک فراوانی می‌کند. زرشک همچنین دارای تاریخچه‌ی طولانی به عنوان یک درمان محلی برای اختلالات گوارشی، از جمله یبوست، اسهال، سوزش سر دل و از دست دادن اشتها است.

همچنین مصرف زرشک درجه یک به طور موضعی برای درمان بیماری‌های پوستی مانند اگزما، آکنه و همچنین زخم‌های جزئی توصیه می‌شود.

  

فواید زرشک برای سلامتی:

با توجه به یک بررسی که در سال ۲۰۰۸ در مورد روش‌های طبیعی برای پیشگیری و درمان عفونت‌های دستگاه ادراری انجام گرفته، عصاره‌ی زرشک اثرات ضد میکروبی قابل توجهی را نسبت به انواع مختلف ارگانیسم‌ها، از جمله باکتری‌ها مانند کلامیدیا، ویروس‌ها، قارچ‌ها و پروتئوزاها نشان می‌دهد.

چینی‌ها از داروهای گیاهی ساخته شده بر پایه‌ی زرشک برای بیش از ۳۰۰۰ سال استفاده کرده‌اند و از آن برای درمان عفونت‌های دستگاه گوارش مانند اسهال باکتریایی استفاده می‌کرده‌اند. در سال ۱۹۸۸ میلادی، اثر هیپوگلیسمی زرشک هنگامی که از آن برای درمان اسهال در بیماران دیابتی در چین استفاده می‌شد، کشف شد.

پایگاه جامع اطلاعات دارویی طبیعی (NMCD)، که یکی از قابل اعتمادترین منابع طب طبیعی در دسترس در جهان است، زرشک درجه یک را به عنوان محصولی موثر برای طیف وسیعی از بیماری‌ها معرفی کرده است. در ادامه به بیان برخی از فواید شگفت‌انگیز زرشک برای سلامتی افراد می‌پردازیم:

  

۱٫ بهبود زخم معده

تحقیقات نشان داده است که استفاده از ژل حاوی عصاره‌ی زرشک اصل، می‌تواند درد، قرمزی و اندازه‌ی زخم در افراد مبتلا به زخم معده را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

  

۲٫ بهبود دیابت

به نظر می‌رسد مصرف زرشک، قند خون در افراد مبتلا به دیابت را کاهش دهد. نتایج یک مطالعه‌ی آزمایشی در مورد ۸۴ بیمار که در سال ۲۰۰۸ میلادی منتشر شده است نشان می‌دهد که مصرف ۵۰۰ میلی‌گرم زرشک، دو تا سه بار در روز تا حداکثر سه ماه ممکن است قند خون را به طور مؤثر برای دیابت نوع ۲ کنترل کند. علاوه بر این، مصرف زرشک تأثیری مثبت بر کلسترول خون دارد. همانطور که نویسندگان یک مقاله بررسی شده در سال ۲۰۱۵ اشاره کرده‌اند (به منابع مراجعه شود)، “با نشانه‎های کمی از وجود اثرات نامطلوب، زرشک به عنوان یک داروی بالقوه برای درمان دیابت نوع ۲ مورد تایید و مصرف قرار گرفته است.”

  

۳٫ درمان کلسترول بالا

شواهد اولیه نشان داده‌اند که عصاره‌ی زرشک می‌تواند به کاهش کلسترول در افرادی که کلسترول بالایی دارند کمک کند. به نظر می‌رسد مصرف ۵۰۰ میلی‌گرم زرشک، دو بار در روز و به مدت سه ماه باعث کاهش کلسترول در افراد مبتلا به کلسترول بالا می‌شود.

  

۴٫ درمان فشارخون بالا

طبق تحقیقات و بررسی‌های انجام گرفته، مصرف روزانه‌ی زرشک و قرار دادن آن در سبد غذایی روزانه، در کنار مصرف داروهای کاهش فشارخون باعث کاهش چشمگیر فشارخون افرادی می‌شود که از عارضه‌ی فشارخون بالا رنج می‌برند.

  

۵٫ کاهش قندخون و بهبود باروری

تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف زرشک می‌تواند قندخون را کاهش دهد، سطح کلسترول و تری گلیسیرید را بهبود بخشد و سطح تستوسترون را نیز کاهش دهد. زرشک هم‌چنین میزان باروری زنان را بهبود می‌بخشد. در یک مطالعه‌ی آزمایشی در ۹۸ زن مبتلا به PCOS (یک نوع خون‌ریزی غیرطبیعی رحم است) که زرشک را در برنامه‌ی غذایی روزانه‌شان گنجانده بودند، میزان تخمک‌گذاری به طور متوسط ۲۵ درصد پس از حدود چهار ماه بهبود یافته بود. مطالعات دیگر منتشر شده در Clinical Endocrinology نشان داده است که زنان مبتلا به PCOS که بطور تصادفی مصرف زرشک را انتخاب کرده‌اند، میزان بارداری بیشتری داشتند و عوارض جانبی کمتری را نسبت به مصرف داروهای شیمیایی از خودشان نشان داده‌اند.

  

۶٫ درمان اسهال

یکی از شناخته شده‌ترین کاربردها و فواید زرشک، استفاده‌ی از آن به عنوان یک گیاه برای درمان اسهال است و تحقیقات گسترده‌ای برای بررسی صحت این منظور انجام گرفته است. به عنوان نمونه در یک مطالعه‌ی منتشر شده در مجله‌ی بیماری‌های عفونی، افراد مبتلا به اسهال که یک دوز ۴۰۰ میلی‌گرمی از عصاره‌ی زرشک را دریافت کرده‌اند، ۴۸ درصد کاهش حجم مدفوع در طی هشت ساعت بعد از درمان را نسبت به سایر افراد مبتلا داشته‌‌اند.

 

اثرات جانبی مصرف بی‌رویه زرشک:

در دزهای بالا، مصرف بی‌رویه‌ی زرشک ممکن است باعث ایجاد استفراغ، تشنج، افزایش ضربان قلب و میزان تنفس شود. برای جلوگیری از ابتلا به مواردی‌که بیان شد، حتما قبل از مصرف زرشک ابتدا با پزشک معالج خودتان صحبت و مشورت کنید، مخصوصا اگر داروهای ضد انعقادی (تخلیه کننده خون)، داروهای فشار خون، داروهای دیابتی، دیورتیک‌ها (قرص‌های آب)، آنتی بیوتیک‌ها و آنتی هیستامین‌ها را مصرف می‌کنید. مصرف کنترل نشده‌ی زرشک می‌تواند اثربخشی این داروها و سایر داروها را کاهش دهد.

مصرف بیش از حد زرشک می‌تواند منجر به تحریک کلیه نیز شود. علائم مشکلات کلیوی عبارتند از: ادرار همراه با خونریزی، درد هنگام ادرار، کمردرد یا درد معده و تب. در صورت مشاهده‌ی علائم فوق بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

علاوه‌براین زرشک نباید برای جایگزینی درمان‌های خاص استفاده شود. چون اگر باکتری‌ها به طور کامل نابود نگردند، ممکن است این عفونت به کلیه‌های فرد گسترش پیدا کند.

زنان باردار نیز نباید از زرشک استفاده کنند؛ زیرا ممکن است مصرف زرشک انقباضات رحم را تحریک کند و باعث سقط جنین شود.

  

نکات مهم هنگام انتخاب و خرید زرشک:

حالا که با خواص و فواید و موارد منع مصرف زرشک آشنا شدیم، باید اطلاعاتی در مورد خرید آن نیز به‌دست آوریم. انتخاب و خرید زرشک مرغوب موردی بسیار مهم است. پیشنهاد کارشناسان مجموعه‌ی لیمونه این است که برای خرید زرشک خشک یا تازه به سراغ فروشگاه‌هایی بروید که از محصول باکیفیت و اصل استفاده کرده‌اند.

با توجه به این‌که مهد زرشک در کشور ایران استان خراسان جنوبی و بالاخص شهرستان قاینات است، پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید زرشک با کیفیت خریداری کنید، حتما زرشک قاینات را انتخاب کنید. زرشک مختص این شهرستان کیفیت فوق‌العاده‌ای دارد و به همین علت طرفداران زیادی دارد. افرادی که اطلاعات دقیقی در مورد محصول زرشک دارند، اصولا از بین تنوع این محصول ارزشمند، زرشک قاینات را انتخاب می‌کنند.

ولی به هر صورت به دلیل وجود بعد مسافتی زیاد و عدم دسترسی مستقیم افراد ساکن در کلان‌شهرها به این شهرستان، خرید اینترنتی زرشک قاینات می‌تواند راهکار بسیار مناسب و خوبی برای تهیه‌ی این محصول باشد. ولی نکته‌ی قابل توجه و مهمی که حتما توصیه می‌کنیم به آن دقت کنید این مورد است که سعی کنید در خرید اینترنتی زرشک، فروشگاهی را انتخاب کنید که علاوه بر داشتن مجوزهای لازم، امکات دسترسی به زرشک درجه یک را بدون واسطه فراهم کند؛ تا از این طریق بتوانید محصولی با بهترین کیفیت ممکن را به‌سادگی و با کمترین قیمت در بازار داشته باشید.

 

نکات مربوط به شیوه‌ی مصرف و نگه‌داری زرشک:

اگر شما هم از علاقه‌مندان به مصرف زرشک هستید می‌توانید این محصول فوق‌العاده را با انواع سس‌ها، ژله‌ها، آب و یا چای مصرف و میل کنید. زرشک درجه یک را می‌توان به شکل شربت هم استفاده کرد که در گرمای تابستان و خصوصا روزهایی که در پیش رو داریم، می‌تواند معجونی بسیار خوشمزه و انرژی بخش باشد.

به‌علاوه می‌توان از زرشک به عنوان چاشنی در بسیاری از غذاها هم استفاده کرد. نمونه‌ی بسیار نام‌آشنا و معروف این مورد زرشک پلو است که فکر نمی‌کنم نیاز به توضیح خاصی داشته باشد؛ چون همه‌ی ما کیفیت و لذیذ بودن آن‌را چشیده‌ایم.

زرشک معمولا به‌عنوان عصاره و طعم‌دهنده در چای، به‌صورت کپسول، عصاره‌ی مایع، به شکل قرص و نیز پماد موضعی موجود است و می‌توانید بسته به نیازتان و شیوه‌ی ‌مصرف، نوع محصول مورد نظرتان را انتخاب و سفارش دهید.

برای حفظ رنگ و کیفیت محصول، حتما مطمئن شوید که زرشک در جای خشک و خنک نگه‌داری شود. اگر زرشک را بصورت خشک و بسته‌بندی شده تهیه کرده‌اید مدت زمات بیشتری می‌توانید از آن استفاده کنید. ولی اگر اقدام به تهیه زرشک تازه کرده‌اید، مسلما زمان استفاده از محصول کاهش می‌یابد.

در انتها به عنوان یک راهکار عملی و تجربی پیشنهاد می‌کنیم، زرشک تازه را داخل بسته‌بندی‌های مناسب قرار داده و داخل فریزر نگه‌داری نمایید. در این حالت هر زمان که نیاز به استفاده از زرشک را داشتید می‌توانید مقدار مورد نیازتان را از فریزر خارج کنید و بعد از گذشت مدت زمانی که صرف باز شدن یخ و حالت انجماد محصول است از آن استفاده نمایید.

 

سخن پایانی:

در انتها امیدواریم از این مطلب راضی بوده باشید و با خواص زرشک و فواید و مضرات آن آشنا شده باشید. اگر شما هم تا به حال خرید زرشک از فروشگاه‌های آنلاین یا فروشگاه‌های فیزیکی را تجربه کرده‌اید، خوشحال می‌شویم این تجربه را با ما و مخاطبین این مطلب از طریق قسمت کامنت‌ها در میان بگذارید.

 

منبع فارسی مقاله: فروشگاه آجیل و خشکبار لیمونه

منبع لاتین مقاله: verywellhealth

رمز و راز خرید آجیل شب عید و شب چله

حتما شما هم شب عید از این قنادی به آن خشکبار فروشی و از این آجیل فروشی به آن یکی آجیل فروشی رفته‌اید. طول و عرض بازار را زیر پا گذاشته‌اید. گاهی از خیابان هم که رد شده‌اید چشمتان به چندین بساط چی افتاده که گوشه‌ای از خیابان بساط کرده‌اند و ادعای فروش نصف قیمت آجیل را دارند. قیمت‌ها عجیب بالاست و کیفیت‌ها از زمین تا آسمان فرق می‌کند. بازار تجریش را که نگاه می‌کنی پسته‌های خوش رنگ و لعابش برق از چشمان رهگذران می‌پراند.

در شب عید از سوپر مارکت سر کوچه گرفته تا فلان فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ چند شعبه‌ای و اصلا چرا راه دور برویم، حتی همین اصغر آقا میوه فروش محل هم یک گوشه از مغازه‌اش را به آجیل اختصاص داده است. شور و شیرین، خام و بو داده، هندی و ژاپنی، براق و خوش رنگ، فله‌ای و بسته‌بندی شده، همه و همه دست به دست هم داده‌اند که شما نتوانید از بین این همه آجیل متنوع آن آجیل دهن پرکن و باکیفیت را انتخاب کنید و به خانه ببرید تا در ایام عید از حرف و حدیث‌های دختر عمه منیژه و زن عمو اشرف در امان بمانید؛  اما نگران نباشید. ما با متخصصان و کارشناسان زیادی صحبت کردیم تا بتوانیم طلایی‌ترین نکات خرید آجیل را جمع‌آوری کنیم و آن را در اختیار شما بگذاریم.

 

از کجا آجیل بخریم؟

متاسفانه ما هنگام خرید آجیل و خرید خشکبار دچار عادات بدی هستیم. مثلا اصرار داریم آجیل را به صورت فله‌ای خرید کنیم. اما در واقع بهتر است آجیل را از فروشگاه‌ها و سایت‌های معتبر بخریم. حالا کدام فروشگاه‌ها یا کدام سایت‌ها؟ مسلما آجیل فروشی‌هایی که به طور تخصصی فقط به فروش آجیل و خشکبار مشغول هستند و کل سال هم همین کار را انجام می دهند. دقیقا منظورمان این است که از اصغر آقا میوه فروش محل آجیل نخرید. چرا؟ چون اگر آجیل خوبی به شما نداده باشد قابل پیگیری و شکایت نیست.

 

آجیل بسته‌بندی یا آجیل فله‌ای؟

آجیل بسته‌بندی با اینکه قابل تست‌ کردن نیست و مشخص نیست چه مزه‌ای دارد ولی نقاط قوت زیادی نسبت به آجیل فله‌ای دارد.

پروانه ساخت دارد. یعنی قابل پیگیری است و از اینکه این محصول را با کیفیت می‌خرید خیالتان تخت است.

تاریخ انقضا دارد. تاریخ انقضا برای آجیل خیلی مهم است. به این دلیل که آجیل به دلیل خاصیت چربی که دارد خیلی زود دوره مصرفش به اتمام می‌رسد. آجیلی که انقضای آن گذشته باشد به گفته برخی از کارشناسان تغذیه می‌تواند سرطان‌زا باشد.

پس بهتر است آجیل را به صورت بسته‌بندی خریداری کنید.

 

مهم‌ترین نکات هنگام خرید آجیل:

حتما به اندازه بخرید: آجیل جزء تنقلاتی است که خیلی زود منقضی می‌شود. پس توصیه می‌شود کم بخرید ولی تازه بخرید.

قبل از خرید تست کنید: اگر همچنان با وجود اینکه اشاره کردیم که آجیل بسته‌بندی بهتر از آجیل فله‌ای است، اصرار دارید آجیل فله‌ای بخرید ایرادی ندارد. فقط از فروشگاه معتبر بخرید و از فروشنده بخواهید که اجازه تست بدهد. موقع تست اگر متوجه شدید آجیل مزه ترش دارد به هیچ عنوان آن‌را نخرید.

 

راه‌های تشخیص آجیل خوب و باکیفیت از آجیل بی‌کیفیت:

ببینید، بخورید و لمس کنید. برای خرید آجیل و به خصوص خرید آجیل مخلوط به این موارد توجه کنید. آجیل‌ها را با دقت نگاه کنید. آجیل‌ها نباید سوراخ شده باشند یا کپک زده باشند. وجود لکه‌های قهوه‌ای یا سیاه نشانه ناسالم بودن آنهاست.

آجیل‌ها را با دستمال مرطوب لمس کنید. متاسفانه گاها دیده شده برای اینکه آجیل جلوه بهتری پیدا کند از رنگ‌های غیرمجاز خوراکی استفاده شده است. این رنگها به خصوص برای پسته و تخمه آفتابگردان به کار می‌رود.

مشت نمونه خروار نیست. حواستان باشد اگر قرار است برای تست کیفیت آجیل‌ها آن‌ها را مزه کنید به یک عدد کفایت نکنید. در بهترین آجیل‌ها هم مقداری آجیل بی‌کیفیت همیشه یافت می‌شود. آجیل‌هایی با طعم تند، خیلی شور و یا ترش گزینه‌های مناسبی نیستند. بو دادن آجیل‌های کهنه و اضافه کردن آبلیمو و سایر ادویه‌ها باعث می‌شود شما در تشخیص تازه یا کهنه بودن آجیل‌ها دچار اشتباه شوید. هر گونه بوی ترشیدگی، رطوبت و نم علامت هشداری برای شناخت آجیل‌های کهنه است.

یادتان باشد، از خرید آجیل از دست فروشان و دوره گردان خودداری کنید. حداکثر زمان استفاده از آجیل 20 روز است. پس مثلا برای عید نوروز، با احتساب 13 روز نوروز بهتر است نهایتا یک هفته قبل از عید آجیل شب عیدتان را بخرید.

 

نکات مهم برای نگهداری آجیل:

آجیل و خشکبار معمولا در ماه مرداد و شهریور به عمل می‌آیند. آن را خام نگه‌ می‌دارند و اگر هوا گرم باشد برای نگهداری آن حتما به سردخانه نیاز است. خشکبار خام را به تدریج بین عرضه‌کنندگان پخش می‌کنند و آنها نیز آن را با توجه به میزان فروش و استقبال مشتری کم‌کم بو‌ می‌دهند و به فروش می‌رسانند. اگرچه آجیل خام را می‌شود تا یکی دو سال در شرایط سردخانه‌ای نگه‌داری کرد، اما آجیل بو داده را بهتر است ظرف چند هفته مصرف کنید. گرما و رطوبت احتمال رشد قارچ را افزایش می‌دهد و می‌تواند باعث فاسد شدن آجیل شود. به همین دلیل است که شرایط نگه‌داری آجیل‌ها اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

اگر آجیل شب عید در فریزر نگهداری شود، به مدت یک سال ماندگاری دارد. مدت ماندگاری آجیل در یخچال نیز ۶ ماه است اما اگر در دمای اتاق قرار گیرد این زمان به ۳ ماه کاهش پیدا می‌کند.

لازم است آجیل‌ها را در ظرف‌هایی گذاشت که غیرقابل نفوذ است زیرا مغزها به راحتی بوی مواد اطراف را به خود جذب می‌کند. علاوه بر آن نور اضافه می‌تواند به مغزها آسیب برساند. مغزها را باید در مکان تاریک، خنک و خشک نگه‌داری کرد.

آجیل‌ها چربی دارند. حرارت و نور باعث آسیب‌زدن به چربی آجیل‌ها شده و در نتیجه باعث تغییر عطر و طعم آن‌ها می‌شود. بنابراین برای این خوراکی‌ها جای مناسبی انتخاب کنید تا حرارت و نور آفتاب و البته اکسیژن هوا باعث تغییر عطر و طعم آنها نشود. گرمای زیاد باعث فاسد شدن سریع‌تر آن‌ها می‌شود.

نگهداری آجیل و خشکبار در مکان‌های مرطوب، موجب کپک‌زدگی و قارچ زدگی آن‌ها می‌شود که هم موجب تغییر شکل ظاهری، بو و طعم نامطبوع می‌شود و هم در اثر ترشح بعضی از سموم، عوارض مختلفی در مصرف کننده ایجاد می‌کند.

اگر آجیل‌ نوروزی‌ یا آجیل شب چله‌تان زیاد آمد و ‌خواستید آن را برای استفاده‌‌های بعدی کنار بگذارید، سعی کنید آجیل را با پوست درون ظرف‌های دربسته قرار بدهید. البته در این حالت هم نمی‌توانید آجیل را بیشتر از ۶ ماه داخل یخچال نگه‌داری کنید. اما در همین شکل می‌توانید آن‌ها را برای ۱ سال و در فریزر منزل نگه‌داری کنید. به خاطر داشته باشید که اگر آن‌ها را از پوست‌شان جدا کنید، چیزی بیشتر از دو هفته تازه نمی‌مانند البته به شرطی که آن‌ها را در یک محل خشک و خنک قرار داده باشید.

سهیل براتی: "فرامرز قریبیان" هم حاضر نشد برای حل اختلاف با پسرش واسطه شود

بعد از اختلافات سام قریبیان و افشین هاشمی بر سر فیلمنامه «دختر خداحافظی» سهیل براتی مدیر مسئول موسسه فرهنگی آوا از اختلافات مالی دیگری پرده برداشت.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مدتی است اختلافات بین افشین هاشمی و سام قریبیان بر سر فیلمنامه «دختر خداحافظی» بالا گرفته و پای این اختلافات به رسانه‌ها کشیده شد. در همین شرایط بود که سهیل براتی، مدیر مسئول موسسه فرهنگی آوا از اختلافات مالی دیگری پرده برداشت.
 
*در ابتدا از نحوه شروع همکاری خود با سام قریبیان بگویید.
اساتید زیادی مانند سیما تیرانداز، وحید جلیلوند، منوچهر هادی، فرزاد موتمن و بسیاری اساتید دیگر در موسسه آوا تدریس می کنند. با سام قریبیان هم به عنوان یک هنرمند دیگر صحبت شد تا کلاس فیلمنامه‌نویسی در این مرکز برگزار کند. بعد از توافق اولیه کلاسهای او برگزار شد و در حدود 8 ماه در موسسه به تدریس پرداخت و همکاری داشتیم.
بعد از این مدت همکاری سر کار تئاتر حمید امجد که افشین هاشمی هم در آن حضور داشت به من پیشنهاد همکاری در یک تئاتر روی متنی از نیل سایمون را داد که قرار شد افشین هاشمی و بهنوش بختیاری را هم وارد آن کار شوند و من تهیه‌کنندگی کار را برعهده بگیرم. متن یک کار کمدی بود که در ابتدا قرار بود الناز شاکردوست در آن حضور داشته باشد و بعد بهنوش بختیاری برای آن قرارداد نوشت. گویا الناز شاکردوست فعلا علاقه‌ای به حضور در حوزه تئاتر نداشت و بیشتر دوست داشت در کارهای سینمایی دیده شود و اگر قصدی برای حضور در تئاتر داشته باشد می‌خواهد با اثری به این حوزه بیاید که بسیار متفاوت باشد چون برای اولین بار است که میخواهد تئاتر بازی کند.
در همین راستا افشین هاشمی و بهنوش بختیاری با من قرارداد بستند و در نهایت خود سام قریبیان که به عنوان پیش پرداخت مبلغ 25 میلیون تومان به سام قریبیان پرداخت کردم.
 
* مشکل اصلی و اختلافات از اینجا شروع شد؟
بله ما قرار داد بستیم که نسخه این قراردادها را همراهم آورده ام. 20 روز بعد از نوشتن این قرارداد این خبر منتشر شد که سام قریبیان فیلمنامه افشین هاشمی را به نام خود ثبت کرده‌است که درگیری با افشین هاشمی پیش آمد و مشکلات و مطرح شدن موضوع در خانه سینما و از این دست مشکلات و بعد از این ماجرا مشکلاتش با من هم آغاز شد، کلاسهای آموزشی خود را نیامد و برگزار نکرد و جواب تلفن من را هم نمی‌داد و دیگر اثری از او نبود.
من برای حل مشکلات به خانه تئاتر مراجعه کردم و آقای اصغر همت مدیر عامل سابق خانه تئاتر به من گفت چون ایشان یک چهره سینمایی است بهتر است از خانه سینما اقدام کنید؛ چون او نمی‌خواهد کار تئاتر انجام دهد که من جلوی او را بگیرم و نگذارم کار کند، پس بهتر است از طریق خانه سینما اقدام کنید تا اگر کار سینمایی دارد با او برخورد صنفی شود.
 
* آیا به خانه سینما مراجعه کردید؟ و نتیجه چه شد؟
من دو بار برای پیگیری موضوع به خانه سینما مراجعه کردم و چند بار جلسه گذاشت و نامه زد اما چون ما، در قرارداد خود خانه سینما را به عنوان داور تعیین نکردیم خانه سینما نمی‌توانست ورود جدی به موضوع داشته باشد. چرا که باید در قرارداد قید شود که در صورت بروز اختلاف چه کسی یا نهادی مسئول رفع اختلافات فی‌مابین است.
خانه سینما مانند دادگاه نیست که ضمانت اجرایی داشته باشد و بتواند اشخاص را احضار کند و از آنها بازخواست کند. این نهاد بیشتر نقش حل و فصل اختلافات مشکلات را دارد. خانه سینما مانند شورای حل اختلاف عمل می‌کند اما در سطح اجرایی پایین‌تر. با این حال سام قریبیان هر دوباری که خانه سینما از او برای حل مشکل دعوت کرد در جلسه حضور پیدا نکرد و در نهایت مجبور شدم موضوع رو از طریق دادگاه پیگیری کنم.
خانه سینما مانند دادگاه نیست که ضمانت اجرایی داشته باشد و بتواند اشخاص را احضار کند و از آنها بازخواست کند.
 
*آیا مدارکی که برای طرح شکایت به دادگاه ارائه دادید قابل استناد است و دادگاه روی آنها حکم پیگیری صادر کرده؟
بله چون قرارداد وجود دارد و بابت آن چک پرداخت کردم و پولی بابتش جابه‌جا شده است. سام قریبیان هم این چکها را وصول کرده و ظهر چکها را دادگاه خواسته‌است. (اسناد و قراردادهای در ادامه گفتگو منتشر شده‌اند.)
 
*آیا تلاش کردید موضوع را از راههای مسالمت‌امیز حل و فصل کنید که کار به دادگاه و این موضوعات نرسد، چون به هر حال بحث وجهه هنری و فردی هم مورد نظر است.
من حتی چندباری با پدر سام، آقای فرامرز قریبیان تماس گرفتم تا واسطه شوند و کار به دادگاه و شکایت نرسد. چرا که من به واسطه نام قریبیان این همکاری را آغاز کردم و اصلا فکر نمی‌کردم چنین اتفاقی بیفتد. ایشان در پاسخ به من گفت «پسر من نیست و مردی است برای خودش و هرکاری که دلتان خواست بکنید.»
در نهایت این ماجرا منجر به ضرر و زیان 25 میلیون تومانی ما در سال 95 شد. و البته این فقط زیان عددی موضوع است. من و افشین هاشمی به اعتبار نام پدر قریبیان قصد کمک به او را داشتیم. چرا که او خود به ما گفت من چند سالی ایران نبودم و به من کمک کنید و کسی من را نمی‌شناسد. کمک کنید همکاری کنید و با رفاقت کار را جبو ببریم. افشین هاشمی هم به او گفت بیا فیلمنامه بنویسیم و من الناز شاکردوست را برای کار می‌آوردم و من پیشنهاد دادم کار تئاتر را با هم انجام دهیم و اجرا برویم.
 
*درباره ساخت فیلم «دختر خداحافظی» هم آیا شما در جریان هستید که توضیحاتی ارائه کنید؟
گویا سام قریبیان خارج از کشور تا حدود 80 درصد فیلم را ساخته است، چون در اینجا پروانه ساخت نداشته است که کار را بیرون از کشور تولید کرده‌است و بازیگرانش هم خارجی هستند. چون در وزارت ارشاد فیلمنامه به نام افشین هاشمی ثبت شده است.
 
* اما در سامانه بانک فیلمنامه خانه سینما «خداحافظی دختر» به نام سام قریبیان ثبت شده است.
او اصل نسخه دختر خداحافظی را به نام خود ثبت کرده است. چون در آن سال که به مشکل خوردند شورای داوری به نفع افشین هاشمی رای داد. بعد از این ماجرا هم برخی چهره‌های هنری مانند مسعود کرامتی و فرشته طائرپور واسطه شدند و گفتند ماجرا را تمام کنید و آن را رسانه‌ای نکنید.
بعد چندباری هم واسطه فرستادیم تا بیاید بنشینیم و صحبت کنیم و اختلافات به اتمام برسد. اما رفتار خوبی از خود نشان نداد و در مراودات به یکباره تغییر لحن می‌دهد و خارج از ادب سخن می‌گوید. اصلا این را درنظر نمی‌گیرد که چقدر به او کمک کردیم برایش فیلمنامه نوشته شده و درنهایت برود فیلمنامه را به نام خودش ثبت کند. نهایت این موضوع این است که به خود می‌گویم در ارتباط با موضوع من دچار خسارت شدم و فراموش میکنم اما باید اینها را گفت که هنرمندان دیگر در مواجهه با این شخص دچار اشتباه نشوند و بلایی که برسر ما آمد بر سر آنها نیاید. که بروند به خاطر اسم این شخص که اعتباری در دنیای هنر دارد وقت و پول خود را در اختیارش بگذارند.
 
*ما در حوزه رسانه بین همکاران خود می‌گوییم دنیای رسانه دنیای کوچکی است و دنیای سینما و تئاتر هم به همین منوال. حال در این فضای کوچک همه چیز برای پایه اعتبار افراد بنا می‌شود.
بله افراد در جامعه سینما و تئاتر با اعتبار و ارتباط است که با هم کار میکنند. البته داستانهای دیگری هم دارم که بعد از مراحل قانونی راجع بهش صحبت می‌کنم. اما آن ماجرا ها چون با افراد با آبرویی سر کار دارد ترجیه میدهم راجع بهش صحبت نکنم. اما افراد دیگری به واسطه اعتبارشان کلاشی میکنند و من سعی میکنم مانع از این موضوع شوم.
 

 

قتل و تجاوز وحشتناک در سودان جنوبی همزمان با آشتی تاریخی در شاخ آفریقا

دو خبر در یکی دو روز گذشته، یکی بسیار دردناک و دیگری بسیار امیدوارکننده از آفریقا در خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت.
 
گویی تب و تاب آفریقا پایانی ندارد. خشکسالی و قحطی از یک سو و جنگ و دشمنی از سوی دیگر مردمان این سرزمین فراموش‌شده را در مشت خود می‌فشارد و دنیا نیز راضی شده که هر روز اخبار بدی به ویژه از نواحی مرکزی آفریقا بشنود. اما به تدریج اخبار خوبی از خیزش ملت‌ها برای توسعه، سرمایه‌گذاری‌های خارجی و رشد کشورها در حوزه‌های مختلف نیز در خروجی خبرگزاری‌ها قرار می‌گیرد. دو خبر در یکی دو روز گذشته، یکی بسیار دردناک و دیگری بسیار امیدوارکننده نیز از همین دست است.
 
خبر بد: عملیات وسیع قتل و تجاوز در سودان جنوبی
بازرسان سازمان ملل از سودان جنوبی خبرهای بدی آورده‌اند. این کشور که حدود ۷ سال پیش از سرزمین سودان استقلال یافت، پنج سال است بار دیگر در آتش جنگ داخلی میان دو قبیله حاکم می‌سوزد. در این مدت نظامیانِ دو طرف بارها از یکدیگر تلفات گرفتند، اما اتفاقی به بزرگی آنچه در بهار رخ داده است، گزارش نشده بود.
در گزارش بازرسان سازمان ملل آمده است قبیله اکثریت (دینکا) که رئیس‌جمهور سالوا کر نیز از آن است، طی یک هجمه سازمان‌یافته به روستاهای شمالی که عمده آنها حامی قبیله اقلیت (نوئر) هستند، مردان را کشته و به زنان و کودکان تجاوز کرده‌اند: طی این عملیات وحشیانه در ۴۰ دهکده، حداقل ۲۳۲ غیرنظامی کشته شده (شامل ۳۵ کودک و ۵۰ زن)، دست‌کم به ۱۲۰ زن و دختر تجاوز شده و حدود ۲۰۰۰ نفر آواره شده‌اند. همچنین ۱۳۲ زن به اسارت گرفته شدند تا اموال غارت‌شده از دهکده‌ها را به پایگاه نظامیان ببرند و در آنجا به عنوان برده جنسی و کارگر مورد استفاده قرار گیرند.
در ادامه گزارش آمده است:«ماهیت این عملیات نشان می‌دهد اجرای آن نه تنها با هدف بیرون راندن نظامیان قبیله اقلیت از منطقه بلکه برای این انجام شده که غیرنظامیان به اجبار آواره شوند».
این عملیات از سوی گروه‌های ۱۰۰ تا ۲۰۰ نفره از سربازان انجام می‌شده و در آوریل و مه ۲۰۱۸ ادامه داشته است. شاهدان عینی می‌گویند بسیاری از کسانی که نتوانستند فرار کند، حتی بیماران و پیران، از زخم خنجرهای سربازان و آتشی که به خانه‌شان افتاده بود، در امان نماندند. دست‌کم ۱۰ کودک نیز در حال فرار از نظامیان در آبهای‌ جاری غرق شده‌اند و برخی از زنانی که در برابر تقاضای بی‌شرمانه سربازان مقاومت می‌کردند، کشته شده‌اند.این حجم از خشونت ممکن است آغازگر یک دوره جدید از درگیری میان دو طرف باشد که به این زودی‌ها نتوان آشتی را در چشم‌انداز آن مشاهده کرد.
همین دوشنبه بود که قبیله اقلیت به رهبری ریک ماچار (قائم‌مقام پیشین رئیس‌جمهور) از پذیرش طرحی که سالوا کر ارائه کرده بود و طی آن، ماچار دوباره قائم‌مقام رئیس‌جمهور می‌شد، سر باز زد و حالا شاید با انتشار این گزارش، دلیل تصمیم ماچار مشخص می‌شود. زید رعد الحسین کمیسیونر عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر از اتحادیه آفریقا و دولت سودان جنوبی خواسته است مسئولان این فاجعه از جمله سه فرمانده ارشد ارتش را به جرم جنایت جنگی محاکمه کنند.
 
خبر خوب: آشتی اتیوپی و اریتره پس از ۲۰ سال جنگ مرزی
همه چیز به یک نخست‌وزیر جوان برمی‌گردد که سه ماه پیش بر کسی آدیس‌آبابا نشسته است: ابی (آبی) احمد علی. او یک راه حل جدید برای معمای اریتره داشت و در حال اجرای آن است: آشتی و همکاری. اگر چه شواهد روشنی دال بر تلاش امارات و عربستان برای برقراری صلح در شاخ آفریقا، افزایش نفوذ در این منطقه و فراموش‌شدنِ حمایت‌های مالی ابوظبی و ریاض از تروریسم است، اما نمی‌توان از نقش این مقام سابق امنیتی و نخست‌وزیر کنونی یعنی ابی احمد در شروع دوره جدید برای اتیوپی غافل ماند.
معمای اریتره شامل اجزای متعددی بود: از یک سو ایسایاس آفورکی از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی رئیس‌جمهور و رئیس‌مجلس اریتره بوده (!) و مخصوصاً در این اواخر بر اثر تحریم‌ها و فشارهای دیپلماتیک، منزوی شده است و از سوی دیگر اتیوپی برای رشد خود نیازمند یک بندر بوده در حالی که سه کشور دیگر بین اتیوپی و آب‌های آزاد حائل شده‌اند. اتیوپی که کاملاً در خشکی محاصره شده، تصور می‌کرد کشور کوچک و ۵ میلیونی اریتره را با آن حکومت منزوی که هیچ‌کس کمکش نمی‌کند، می‌تواند مال خود کند. در نتیجه یک تجاوز نظامی آشکار را در سال ۱۹۹۸ در دستور کار قرار داد. اما به هدفش نرسید. دو سال بعد در سال ۲۰۰۰ میلادی میانجیگری سازمان ملل برای پایان جنگ و عقب‌نشینی از خاک اریتره بی‌نتیجه ماند و وضعیت جنگی تا کنون قربانی گرفته است.
حالا ابی احمد علی یک راه جدید پیدا کرده است: آشتی دیپلماتیک و همکاری اقتصادی با دولت موجود در اریتره تا آن کشور همزمان با حفظ استقلال، معبری برای توسعه اتیوپی شود. ابی احمد به اریتره سفر کرد و موفق شد پس از جنگی که به نقل از آفریقانیوز حدود ۸۰ هزار کشته بر جای گذاشته است، پیمان صلحی را در اسمارا با ایسایاس نهایی کند:
 
* وضعیت جنگی میان دو کشور پایان می‌یابد.
 
* همکاری نزدیک سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی در دستور کار قرار می‌گیرد.
 
* پیوندهای تجاری مستحکم می‌شود.
 
* تصمیمات مرزی، اجرایی می‌شود.
 
* هر دو دولت برای صلح در منطقه تلاش می‌کنند.
 
* همکاری در بندرهای اریتره به جریان می‌افتد.
 
فعلاً فقط خطوط تلفن دو کشور وصل شده و برنامه یکپارچه‌سازی خطوط هوایی و مجوز عبور مردم از مرزها در حال بررسی است، اما با توجه به فرسایشی‌شدن جنگ دو کشور، امیدهای زیادی به تداوم صلح آنها وجود دارد. ابی احمد پس از نهایی‌سازی توافق گفت: «ما دیوار بین خود را خراب می‌کنیم و با عشق، پلیس بین دو کشور می‌سازیم».
ابی که تنها ۴۱ سال سن دارد، طی همین مدت کوتاهِ نخست‌وزیری اصلاحات زیادی را انجام داده است: پایان‌دادن به وضعیت فوق‌العاده در کشور، آزادی زندانیان سیاسی و اعلام طرح‌هایی برای سرمایه‌گذاری خارجی در کشور ۱۰۰ میلیونی اتیوپی. او در مراسم شام رئیس‌جمهور اریتره شرکت کرد و با موسیقی سنتی آفریقا رقص مشترکی را با او به نمایش گذاشت.
آنتونیو گوترش روز دوشنبه خود را به آدیس‌آبابا رساند و با ابی که به خانه برگشته بود دیدار کرد. او گفت این پیمان آشتی، «وزش نسیم جدیدی برای صلح در آفریقا» است که ممکن است پس از چندی به لغو تحریم‌های اریتره نیز منجر شود. اریتره در سال ۲۰۰۹ میلادی به تحریم سلاح محکوم شده بود زیرا شواهدی حکایت از حمایت آن از اسلام‌گرایان تندرو در سومالی داشت.

 

اعتراض شدید آخوندی به تخلفات و دخالت‎های بیجای دولتش

وزیر راه و شهرسازی در یادداشتی با انتقاد از مداخله دولت برای کنترل قیمت‌ها، خروج آمریکا از برجام و دولت قبل را به‌عنوان عوامل بی ثبات کننده اقتصاد کشور طی ماه‌های اخیر معرفی کرد.

به گزارش مشرق، عباس آخوندی در یادداشت تلگرامی‌اش با تیتر "حاکمیت قانون در تنگناها" به انتقاد از مداخله دولت در بازارهای اقتصادی پرداخت که متن آن عینا در ادامه می‌آید؛
«میزان پاینبدی حکومت به قانون در تنگناهاست که آشکار می‌شود. سرمایه، امید به آینده و صلح اجتماعی بستگی کامل حکومت به میزان پایبندی به قانون دارد و این پایبندی است که حس ثبات و پایداری را در جامعه خلق و شهروندان را به برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری بلندمدت مطمئن می‌سازد. این روزها که به دلیل مجموعه چالش‌های ساختاری و تحول‌های بین‌المللی، اقتصاد ملی در تنگنا قرار گرفته و شاهد التهاب و ناپایداری نسبی در بازارها هستیم، یک بار دیگر حکومت از جهت میزان پایبندی به قانون و اصول در معرض قضاوت افکار عمومی قرار گرفته‌ است.
از یک سوی، افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در یک مدت کوتاه موجب نگرانی عمومی شده و انتظار از حکومت را برای ورود جدی به موضوع و اتخاذ تدبیر مؤثر بالا برده‌است. و از سوی دیگر، مداخله فراقانونی و بر خلاف اصولِ بازار رقابتی از سوی دولت در بازارها؛ بر خلاف گمان طرفداران مداخله، موجب بی‌ثباتی بیشتر شده و نه تنها دردی را درمان نمی‌کند که التهاب و هیجان بیشتری را سبب می‌شود. سرمایه‌گذاری را متوقف و سرمایه را فراری می‌دهد. از آنجا که این چرخه باطل موجب شکست‌های مکرر می‌گردد، اعتماد عمومی به‌شدت آسیب می‌بیند، امید به آینده به مخاطره می‌افتد و انتظارات تورمی در جامعه بالا می‌گیرد.
در دو سه هفته گذشته مجلس شورای اسلامی جلسه‌های غیرعلنی متعددی داشت و در کنار آن کمیسیون‌های مجلس نیز به‌طور مرتب تشکیل شد و به تحول‌های اخیر قیمتی در بازارهای مختلف رسیدگی کرد. قاعدتا این روند پس از اتمام تعطیلی تابستانی مجلس ادامه خواهد داشت. به موازات این، بی‌ثباتی و ناپایداری قیمت‌ها و نحوه‌ی رویارویی دولت با آن در کانون توجه‌ رسانه‌ها قرار داشت و دارد. به همین ترتیب، موضوع پرش قیمت‌ها نقل محافل خانوادگی و جلسه‌های حرفه‌ای، صنفی و یا مذهبی و هر جمعی است. بنابراین، فشار شدیدی بر حکومت به‌طور عام و بر دولت به‌طور خاص است که باید کاری بکند.
ولی، سئوال اینجاست که مفهوم عملی دولت کاری بکند چیست؟ بر پایه چه اصولی؟ گرایش اولیه کاملا روشن است، مداخله حداکثری دولت در بازار! ولی، سؤال کلیدی این یادداشت این است که آیا این مداخله که بیشتر با هدف کنترل و تنظیم بازار صورت می‌گیرد گره‌گشاست و یا مشکل‌زا خواهد بود؟ پاسخ این قلم روشن است. مداخله مشکل‌زا خواهد بود و سرکنگبین صفرا خواهد فزود. همان داستان عاشق شدن پادشاه بر کنیزک و نشناختن درد و تجویزهای بی‌مورد است که مولانا پیش از این برای ما گفته‌است:
 
از قضا سرکنگبین صفرا فزود
روغن بادام خشکی می‌نمود
از هلیله قبض شد اطلاق رفت
آب آتش را مدد شد همچو نفت
 
"دولت باید کاری بکند" یعنی دولت در بازار دخالت کند. برای همه چیز از شیر مرغ گرفته تا جان آدمیزاد قیمت بگذارد. بساط داغ و درفش سازمان حمایت و تعزیرات را پهن نماید. حقوق مالکیت را زیر پا بگذارد و در اموال مردم تصرف کند. اقتصاد رقابتی را فراموش نماید. به حریم خصوصی مردم سرک بکشد. اطلاعات خصوصی و تجاری مردم را افشا کند. هیچ محدودیت قانونی را نپذیرد و هر جا که لازم شد به احکام ثانویه متوسل گردد و فراقانونی عمل نماید. وقس علیهذا فعلل و تفعلل. البته همه‌ی این‌ها با یک عبارت در حال جنگ تمام عیارِ اقتصادی با امریکا هستیم توجیه می‌شود. بلافاصله پس از این، عبارت در وضعیت جنگ، اقدام‌های فوق‌العاده است زمینه را برای هر گونه مداخله دولت فراهم می‌آورد. و اخیرا وارونه پوشیدن پوستین شفافیت نیز خود حکایتی دارد.
واقعیت این است که ناپایداری بازار معلول چالش‌های ساختاری اقتصاد است که به نوبه‌ی خود میراث تفکر چپ و همین مداخله‌های مکرر و مداوم در بازار در گذشته می‌باشد. خروج امریکا از برجام، سایر تحول‌های بین‌المللی و خصومت‌های دیگر فقط به عنوان آتش‌زنه عمل می‌کنند و نه علت بی‌ثباتی. لیکن، میل به ساده‌سازی، نپذیرفتن مسؤولیت اقدام‌های گذشته، تنازع بی‌مبنای گروه‌های سیاسی و در مقاطعی وجود منافع اشخاص مانع فهم صحیح از اوضاع و گرایش به تکرار تجربه‌های شکست‌خورده‌ی قبلی می‌شود.
پر واضح است که در این مقطع ما نیاز به سیاست افزایش عرضه و رفع موانع سرمایه‌گذاری داریم. آیا، تحدید مالکیت، بی‌اعتباری قانون، تجاوز به حریم خصوصی و تجاری اشخاص، بی‌توجهی به حقوق شهروندی، قیمت‌گذاری همه‌چیز، کنترل بازار و تخصیص دولتی ارز و سایر منابع و زیرِ پا گذاشتن اصول اقتصاد بازار رقابتی میل به سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهد؟ و یا بر عکس، موجب فرار سرمایه از کشور، تمایل به تغییر پس‌انداز و دارایی‌ها از ریال به ارز و سکه و زمین و افزایش انتظارات تورمی می‌شود؟
همگان به‌سادگی از ضرورت توجه به بخش خصوصی و ضرورت افزایش سهم این بخش در اقتصاد ملی و سهولت سرمایه‌گذاری سخن می‌رانند. ولی، فراموش می‌کنند که این هدف در یک بستر حقوقی مساعد تحقق می‌یابد و با رفتار بلندمدت حکومت‌ها، به ویژه در روزگار سختی و عسرت ارتباط وثیق و مستقیم دارد. آزمون پایبندی حکومت‌ها به قانون و حقوق مالکیت در شرایط سختی و دشواری است. وگرنه، اغلب دولت‌ها در شرایط عادی قانون را محترم می‌دانند. کشورهایی که رشد و توسعه‌های پایدار را برای مدت‌های طولانی تجربه کرده‌اند، بیش از هر چیز به حاکمیت قانون و عدم عدول از حفظ حقوق مالکیت در تمام شرایط را به عنوان خط قرمز خود قرار داده‌اند.
بر خلاف فضای رسانه‌ای حاکم که فضا را به سمت توزیع باقیمانده ثروت ملی به منظور مصرف فوری؛ که دولت پیشین استاد مبرز آن بود و توزیع رانت و سودجویی و در نتیجه توزیع و توسعه فقر به‌پیش می‌برد، راهکار خروج از تنگنای جاری، پایمردی بر اصول بازار، حاکمیت قانون و حفاظت از حقوق مالکیت است. از قضا در این روزها باید کاری کرد که سرمایه فرار نکند، سرمایه‌گذاری به شوق صادرات بیشتر افزایش یابد و ارز صادراتی آزادانه بازار را تامین کند و عرضه فزونی یابد. بازگشت به سیاست‌های گذشته چیزی جز سراب نیست

کاریکاتور

 تنگه هرمز

دارایی 2 همدانی، قربانی قمار فوتبالی شد

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات همدان گفت: 2 همدانی با حضور در سایت قمار و شرط بندی، یک میلیارد و 300 میلیون ریال از دارایی خود را باختند.
سرهنگ فیروز سرخوش نهاد روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: برخی از افراد با سوء استفاده از بستر فضای مجازی اقدام به راه اندازی سایت های شرط بندی و قمار می کنند. 
وی با بیان اینکه در این سایت ها اغلب بر روی نتیجه رقابت های ورزشی شرط بندی می شود، گفت: با توجه به قرار گرفتن در بازی های جام جهانی تنور اینگونه شرط بندی ها داغ تر است. 
رئیس پلیس فتا همدان اضافه کرد: این افراد بیشتر در صدد به دام انداختن جوانان و نوجوانان با ترغیب آنها به کسب پول های بادآورده و هنگفت و یک شبه پولدار شدن هستند. 
سرهنگ سرخوش نهاد ادامه داد: بسیاری از افرادی که در دام این سایت ها می افتند ابتدا بر این باورند که پس از چند شرط بندی و کسب درآمد کافی براحتی از این سایت خارج می شوند در حالیکه از اعتیادآور بودن قُمار آگاهی ندارند. 
وی گفت: مدیران این سایت ها ابتدا از قربانیان درخواست وجه کرده سپس به آنها اجازه پیش بینی نتایج بازی را می دهند. 
رئیس پلیس فتا استان همدان عنوان کرد: افراد سودجو برای جذب مشتری، به صورت صوری افرادی را به عنوان برنده اعلام می کنند. 
سرهنگ سرخوش نهاد اضافه کرد: بیشتر مالباختگان پس از باخت تمام دارایی خود به یاد پلیس فتا می افتند در حالیکه باید پیش از گرفتار شدن در دام این افراد، توصیه های پلیسی را جدی بگیرند. 
وی ادامه داد: یکی شاکیان پرونده شرط بندی، 800 میلیون ریال از دارایی خود را از دست داده است و طبق بررسی های صورت گرفته یک صراف برای گردش مالی اقدام به راه اندازی سایت قمار کرده و پس از واریز شدن وجوه به حساب وی، متواری می شود. 
رییس فتا همدان اضافه کرد: همچنین شهروند دیگری 500 میلیون ریال از دارایی خود را در این سایت شرط بندی از دست داد. 
سرهنگ سرخوش نهاد تاکید کرد: با توجه به جعلی و غیر قانونی بودن این سایت ها هیچگونه اطمینانی از بازگشت وجوه واریزی به حساب های اعلام شده نیست. 
وی افزود: افرادی که در دام این سایت ها گرفتار می شوند علاوه بر خود، خانواده هایشان را نیز درگیر مشکلات می کنند چراکه بیشتر این افراد این وجوه را از خانواده به بهانه انجام کاری دریافت می کنند. 
 
منبع: ایرنا

راز حضور گارد ریاست‌جمهوری سوریه در جنوب چیست؟

کارشناسان ذی‌ربط در پرونده سوریه حضور و استقرار یگان‌های زرهی وابسته به گارد ریاست‌جمهوری روسیه در جبهه جنوبی نبرد را پیامی به طرف‌های مختلف از جمله اسرائیل، ارزیابی کرده‌اند.
 
راز حضور گارد ریاست‌جمهوری سوریه در جنوب چیست؟
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رای‌الیوم، کارشناسان ذی‌ربط در پرونده سوریه ارزیابی کردند حجم نیروی نظامی سوریه، که اخیرا در مناطق جنوبی کشور برای بازپس‌گیری روستاها و شهرک‌های از اشغال معارضان استخدام شدند، برای نبرد میدانی بسیار بیشتر از نیاز بوده است.
این کارشناسان خاطرنشان کردند، ظهور فرماندهان و یگان‌های نظامی زرهی واحد ضربت لشکر چهارم گارد ریاست‌جمهوری سوریه دارای پیامی سیاسی و نه نظامی بوده است.
کارشناسان در ادامه تأکید کردند، حجم، ماهیت و ترکیب نیروهای مستقر در جنوب، بیش از الزامات میدان بوده است و دلیل آن نیز ارسال پیامی به برخی طرف‌ها از جمله اسرائیل است مبتنی بر این‌که ارتش سوریه و همپیمانانش با آمادگی و عِده و عُده بیشتر در منطقه جنوب مستقر هستند لذا، اسرائیل به فکر بهره‌برداری از وضعیت یا پیشروی یا سوء‌استفاده از اطلاعات نباشد.
 
منبع: تسنیم نیوز

 

صفحه قبل 1 2 صفحه بعد